Rzeka Łyna

Udostępnij na:

Rzeka łyna w BartszycachŁyna – lewy dopływ Pregoły, najdłuższa rzeka Warmii i Mazur. Bierze początek w rezerwacie w okolicach wsi Łyna i Orłowo, na wysokości około 160 m n.p.m. Całkowita długość Łyny wynosi 263,7km., głębokość:1 (1,5) – 2,5 m, .szer. 8 – 20 m Granice przekracza w Ostrym Bardzie, uchodzi do Pregoły w Rosji. Zlewnia Łyny w granicach Polski wynosi 5700 km², jej długość – 190 km. Po polskiej stronie woda rzeki napędza turbiny 5 elektrowni. Nad rzeką położone są miasta: Olsztyn, Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Bartoszyce, Sępopol w Polsce i Frydląd ( niem. Friedland, ros. Prawdinsk), Allenburg (ros. Drużba), Welawa (niem. Wehlau, ros. Znamieńsk). Łyna to również ciekawy szlak kajakowy o dużej różnorodności i rozmaitym stopniu trudności (między jez. Ustrych a wsią Ruś rzeka ma charakter górski).

Łyna jest niezwykle interesującym szlakiem pod każdym względem. Atrakcje na jakie mogą napotkać turyści korzystający ze spływów kajakowych wzdłuż rzeki Łyny są niezliczone i godne polecenia. Rzeka zachowała przepiękny dziewiczy charakter. Niezwykłym miejscem są tzw. „skałki” w pobliżu miejscowości Ardapy. Rzeka na tym odcinku płynąc wartkim nurtem stwarza wrażenie górskiej rzeki. Jednak są to jedne z nielicznych atrakcji jakie można napotkać podczas spływu. Liczne zakola, strome brzegi oraz malownicze po obu stronach Łyny krajobrazy czyniąc z niej rzekę, którą koniecznie trzeba odwiedzić.

Kajaki można wypożyczyć:
Dorota i Jerzy Kowalczyk, tel.: 089 763 26 10, 607 655 659089 763 26 10
– Ryszard Klimczak, tel.: 602 860 850, 694 553 537

Trasa spływu:

Odcinek I: Lidzbark Warmiński. – Elektrownia Wojdyty: około 7,5 – 8 km czas spływu około 2 godzin. Kajaki trzeba przenieść ok. 30m. Rzeka płynie dość leniwie – jej bieg hamuje tama elektrowni w Wojdytach.

Odcinek II: Elektrownia Wojdyty – most drogowy na drodze Morawa- Budniki – około 1 km czas spływu około 2 godz. Zrzut wody z elektrowni ożywia nurt rzeki nadając momentami górski charakter jej biegowi.

Odcinek III: Most na drodze Morawa – Budniki – Stanica wodna Perkujki- Lipina – 7,5 km. Czas spływu ok. 2 godz. Stanica położona na prawym brzegu rzeki, połączona utwardzoną drogą z Bartoszycami – 5 km.

Odcinek IV: Stanica Perkujki – Lipina – Stanica Bartoszyce – ok. 7 km. Czas spływu 2 godz. W odległości ok. 1 km od stanicy Perkujki – Lipina – na lewym brzegu duża wieś Ardapy. Tu zaczyna się przełom rzeki przez urwiste brzegi (zwłaszcza prawa strona) tzw. „skałki” – widoki fantastyczne. Stąd już tylko chwila do Bartoszyc, gdzie warto poświęcić chwilę na zwiedzanie.

Odcinek V: Stanica Bartoszyce – Szylina Mała. Ok. 2godzin – 6 – 7km. Odcinek jest najeżony licznymi przeszkodami w postaci powalonych drzew (efekt pracy bobrów). Ciekawy jest przełom rzeki przez las miejski.

Odcinek VI: Szylina Mała – Szylina Wielka – Stanica Sępopol Stadion. Sępopol to miasteczko liczące około 3 000 mieszkańców. Siedziba władz miejsko-gminnych. Warto uzupełnić zapasy, gdyż do Stopek (granica) nie ma takich możliwości.

Odcinek VII: Sępopol Stadion – Stopki. Ostatni odcinek spływu. Po ok. 1 km spływu przez miasto zbliżamy się do mostu drogowego, jedno przęsło w skutek działań wojennych leży w nurcie i przy niskim stanie rzeki warunki są bardzo trudne. Radzimy zachować ostrożność i wysłać patrol zwiadowczy pieszy dla zbadania warunków w danym dniu. Po około 5 km do Łyny wpada jeden z większych jej dopływów – rzeka Guber. Od tego momentu Łyna leniwieje, spływ staje się łagodnym, kajakowym spacerkiem. Po około 2km po prawej stronie zabudowania wsi Miedna, a po 15 minutach spływu kolejna wieś (strona prawa) Masuny zaś po lewej zabudowania dawnego PGR Stopki. Po ok. 20 minutach dopływamy do krańcowej stanicy szlaku we wsi Stopki. Do samej stanicy prowadzi droga utwardzona od szosy Sępopol – Ostre Bardo.

Z przystanku autobusowego PKS w Stopkach bez problemu można dojechać do Sępopola i Bartoszyc. Około 4 km dzieli nas od granicy państwa. Odcinek ten można zwiedzić kajakiem jednakże istnieje konieczność powrotu do stanicy w dół rzeki. Spływ z pewnością dostarczy Państwu wielu wrażeń i na długo pozostanie w Państwa pamięci.

Imprezy cykliczne na rzece Łynie

Regaty „Między kładkami” – cykliczne regaty kajakowe w programie dni Bartoszyc na trasie: od kładki przy ulicy Prusa do kładki przy ul. Gdańskiej i z powrotem.

„Spływ na byle czym” – cykliczna impreza przyciągająca z roku na rok coraz więcej widzów i zawodników. Jury ocenia pomysł i oryginalność „pływającego sprzętu” z możliwością wytypowania najlepszych do udziału w „MISTRZOSTWACH POLSKI W PŁYWANIU NA BYLE CZYM W AUGUSTOWIE”. Od 2013 r. impreza nosi nazwę  „Mistrzostwa Polski Północno-Wschodniej Pływadeł” Galeria zdjęć

Spływ Imienia Jana Pawła II – spływ Imienia Jana Pawła II na trasie Wojdyły – Bartoszyce, połączony jest z „mszą świętą na kajaku” na stanicy wodnej w Perkujkach.

„Wyścigi Australijskie” – widowiskowe zawody kajakowe z nagrodami polegające na opłynięciu bojek umieszczonych po obu stronach kładki przy ul. Prusa w Bartoszycach.

Organizator imprez:
Stowarzyszenie „Ożywić Łynę”
tel. 0-89 762 31 79 (po 17°°)
www.ozywic_lyne.w.interia.pl
ozywic_lyne@interia.pl