Środowiskowy Dom Samopomocy w Bartoszycach istnieje już 25 lat

Udostępnij na:

Środowiskowy Dom Samopomocy w Bartoszycach ma już 25 lat. Od ćwierć wieku jest wsparciem dla osób, które w codziennym życiu muszą pokonywać wiele trudności i ograniczeń. Jubileusz placówki odbył się 21 września br. w Bartoszyckim Domu Kultury.

Uroczysta gala ściągnęła do domu kultury wielu gości i osób, które na przestrzeni lat wspierały i wciąż wspierają ŚDS. Wyczytywane, wchodziły na scenę, by odebrać specjalne podziękowania od Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Stefanii Michalik-Rosy oraz Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy Anny Żukowskiej.

Wśród wyróżnionych znalazł się m.in. Burmistrz Miasta Bartoszyce Piotr Petrykowski. Podkreślał on potrzebę funkcjonowania takiego miejsca jak Środowiskowy Dom Samopomocy, w którym osoby potrzebujące znajdują swój drugi dom i otaczane są troskliwą opieką. Doceniał również ogromną rolę terapeutów i pracowników placówki.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Bartoszycach swoją działalność rozpoczął 1 kwietnia 1997 roku. Aż do 2019 r. funkcjonował jako dział pomocy instytucjonalnej w strukturze MOPS. Jako samodzielna jednostka organizacyjna działa od dwóch lat.

Od początku ze wsparcia ŚDS skorzystało 128 osób. Zgodnie ze swoim statutem, placówka przeznaczona jest dla 55 osób i obecnie tyleż osób posiada do niej skierowanie. Kadra liczy 16 pracowników, a działalność prowadzona jest w oparciu o 9 sal terapeutycznych.

Jubileusz 25-lecia połączony był z podsumowaniem wydarzeń organizowanych w ramach XXIV. Bartoszyckich Spotkań Artystycznych Osób Niesamodzielnych. Był to partnerski projekt Środowiskowego Domu Samopomocy i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, zrealizowany w ramach projektów dofinansowanych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Gminy Miejskiej Bartoszyce. W ramach spotkań zorganizowano XV. Integracyjne Warsztaty Teatralne oraz XXI Integracyjny Plener Plastyki.

Uczestnicy spotkania w BDK obejrzeli również spektakl przygotowany pod kierownictwem gdańskiego animatora kultury, instruktora teatralnego i reżysera Roberta Cyrty w trakcie wspomnianych warsztatów teatralnych. Efekt końcowy bardzo spodobał się publiczności, czego efektem były brawa i ciepłe słowa w kuluarach.