Światowy Dzień Wody u Przedszkolaków z 2-ki

Udostępnij na:

Światowy Dzień Wody (ang. World Water Day) obchodzony jest 22 marca od czasu gdy Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych ustanowiło je podczas Szczytu Ziemi 1992 w Rio de Janeiro w Brazylii.

Ideą tego dnia jest podkreślenie znaczenia relacji między roztropną gospodarką wodną i kondycją społeczną ludzi, uświadomienie, że dla zrównoważonego rozwoju jakość wody, jest jednym z kluczowych problemów zdrowia publicznego. Co roku Dzień Wody obchodzony jest pod innym hasłem. W tym roku to „Leaving no one behind” (z ang. – nie pozostawiając nikogo w tyle), które zwraca uwagę na solidarność wobec problemów związanych z wodą.

Ponad dwa miliardy ludzi na świecie cierpi z powodu braku wody. W państwach, w których dostęp do wody nie jest oczywistością, za codzienne, często wielogodzinne wędrówki do najbliższego bezpiecznego jej źródła, odpowiadają kobiety i dziewczynki. Wypełnianie tego obowiązku przez matki i córki uniemożliwia im chodzenie do szkoły i pogłębia nierówności związane z dostępem do edukacji.

Woda jest niezbędna do życia dla wszystkich organizmów na ziemi. Aby podkreślić znaczenie tego święta właśnie w piątek dzieci przyszły do przedszkola ubrane na niebiesko. Podczas prezentacji miały okazję poznać wiele ciekawostek o wodzie. W krótkim filmie pt. ,,Niezwykła podróż kropelki”, dowiedziały się jak wodę uzdatnia się do picia, jak potem ona trafią do naszych domów i co robić aby o nią dbać.

Na zakończenie wielką frajdą dla naszych przedszkolaków były bardzo efektowne eksperymenty z wykorzystaniem czystej i zabarwionej wody, oleju, sody, kakaa i soli. To był kolejny ciekawy i pełen wrażeń dzień w przedszkolu.