Sukces bartoszyckiej ,,Odzieżówki’’ w etapie centralnym olimpiady

Udostępnij na:

Uczniowie ZSP nr 2 w Bartoszycach: Adam Michalski i Piotr Ramotowski uzyskali tytuł finalisty etapu centralnego III Edycji Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności. Etap ogólnopolski olimpiady odbył się na Uniwersytecie Warszawskim w dniach 22-23 marca 2019 r.

Do finału centralnego zakwalifikowało się pięcioro uczniów ,,Odzieżówki’’: Weronika Stapel, Adam Michalski , Piotr Ramotowski , Marcin Jabłoński i Patryk Majcher.

W finale olimpiady uczniowie rozwiązywali test składający się z 40 pytań, którego autorami byli nauczyciele akademiccy. Obejmował on tematykę dotyczącą: stosunków międzynarodowych, bezpieczeństwa i obronności, systemu obronnego RP.  Gośćmi finału byli: Sekretarz Stanu Ministerstwa Obrony Narodowej gen. Marek Łapiński, Podsekretarz stanu ds. parlamentarnych, prawnych, traktatowych, konsularnych, Narodów Zjednoczonych
i praw człowieka –  prof. Piotr Wawrzyk, Po napisaniu testu uczniowie zwiedzili Muzeum Wojska Polskiego i zapoznali się z historią i tradycją oręża polskiego.

Głównym organizatorem olimpiady był Uniwersytet Warszawski przy współpracy
z 14 uczelniami wyższymi w Polsce. Patronat honorowy nad olimpiadą objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Obrony Narodowej.
Tematyka olimpiady obejmowała treści programowe ujęte w podstawie programowej dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych w zakresie przedmiotów: wiedza o społeczeństwie, historia oraz edukacja dla bezpieczeństwa, dotyczące bezpieczeństwa i obronności państwa oraz utrzymania porządku publicznego.
Uczniów przygotowywał Jarosław Puszko.