Kulinarna oferta Warmii i Mazur – Dziedzictwo Kulinarne Warmia, Mazury, Powiśle

Udostępnij na:

Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego od 2005 roku aktywnie wspiera rozwój żywności naturalnej i tradycyjnej wysokiej jakości. Realizowane jest to poprzez przeprowadzane programy, m.in. „Poprawy jakości usług gastronomicznych i hotelarskich w regionie Warmii i Mazur w latach 2004-2013”.
Obecnie znaczna część zadań realizowanych w tym zakresie zawarta została w „Programie rozwoju żywności regionalnej, tradycyjnej, naturalnej wysokiej jakości w województwie warmińsko-mazurskim w latach 2016-2020” będącego kontynuacją poprzedniego.

Aktualnie Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego jest w trakcie zbierania informacji na temat nowych podmiotów gospodarczych, prowadzących działalność w zakresie produkcji, przetwarzania lub sprzedaży żywności regionalnej, tradycyjnej, naturalnej, ekologicznej mogącej stanowić dziedzictwo kulinarne regionu.

Więcej informacji na temat idei oraz członków sieci Dziedzictwa Kulinarnego w regionie Warmii i Mazur dostępna na stronie sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego Warmia, Mazury, Powiśle www.dziedzictwokulinarne.pl , oficjalnym fenpege’u www.facebook.com/DziedzictwoKulinarneWMP, oraz oficjalnej stronie Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego www.culinary-heritage.com