Ładowanie Wydarzenia

Wioska ginących zawodów

Date:
20 lipca 2014
End:
20 lipca 2014
Wydarzenie Category:
Venue
Park Elżbiety
Adres:
Bartoszyce,
Organizer:
Bartoszycki Dom Kultury
Website:
http://bdkbartoszyce.pl

20 lipca 2014r. od godz. 16:00 Park Elizabeth zamieni się w “Wioskę ginących zawodów” Bartoszycki Dom Kultury serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców na niecodzienne wydarzenie.
Plenerowy pokaz historyczny w którym będzie można uczestniczyć i zobaczyć:

“Dawną polską wieś” – prezentacja wielu sprzętów wyposażenia gospodarstwa chłopskiego. Pokaz ma charakter interaktywny, uczestnicy mogą popróbować swoich sił np. w ubijaniu masła w kierzance czy mieleniu mąki w drewnianym młynie żarnowym oraz ubić kaszę w ponad stuletniej stępie. W ramach tego rzemiosła proponujemy również pokaz wyrabiania ciasta oraz pieczenia podpłomyków lub palenie kawy zbożowej w specjalnym garnku wykutym przez kowala . Kawę palimy wraz z publicznością na żeliwnym piecyku z fajerkami.

“Warsztaty powroźnika” – piękne stare rzemiosło wykorzystujące naturalny len oraz konopie do robienia sznurów , powrozów i knotów . Od wieków związane z wsią rzemiosło dzięki któremu mogły powstawać sznurowe uprzęże dla koni , przeróżne powrozy czy chociażby liny do wyciągania wiadra wody ze studni. Rzemiosło to było także rozpowszechnione we wioskach rybackich do wyrabiania sieci i lin holowniczych czy cumowych. Powroźnicy wykonywali także knoty do świec czy chociażby linki do prania. Podczas pokazów uczestnicy będą mogli zobaczyć prawie 100 letnią powroźnicę wiejską oraz pracować na powroźnikach, które jeszcze w latach 60 tych ubiegłego stulecia kręciły powrozy na Śląsku. Podczas pokazu każdy chętny będzie mógł sporządzić swój powróz.

“Warsztaty papieru czerpanego” – pokaz odbywa się przy użyciu tradycyjnej drewnianej prasy śrubowej, drewnianej beczki, starej lakownicy i wielu innych zabytkowych i unikalnych eksponatów. Na szczególną uwagę zasługuje kopia oryginalnego tłoku pieczętnego miasta Koronowa z XVII w. Każdy odwiedzający warsztat może sam wyczerpać kartkę papieru.

Uczestnicy pokazu będą mieli także okazję poznać historię tego nieistniejącego już rzemiosła, które można zobaczyć jedynie w nielicznych już muzeach papiernictwa i drukarstwa w Polsce.

Galeria Miasta

Tłumacz >>