Na skróty Linki do storn urządu miasta bartoszyce oraz do profili urządu w serwisach społecznościowych.
Nadchodzące wydarzenia
Ładowanie Wydarzenia

KAZIUKI WILNIUKI ‘2013

Date:
3 marca 2013
End:
3 marca 2013
Koszt:
zł25
Wydarzenie Category:
Venue
Bartoszycki Dom Kultury
Adres:
ul. Boh. Warszawy 11
Bartoszyce, W 11-200 Polska
Organizer:
Bartoszycki Dom Kultury
Website:
http://bdkbartoszyce.pl

Bartoszycki Dom Kultury zaprasza na Kaziuki Wiliuki 2013 r.

W programie:
Kapela “KOWALA” zespół Krzysztofa Kowalskiego z Batoszyc grający tradycyjne wileńskie utwory i nie tylko

Kaziuki Wieńskie w rytmie poloneza i mazura

Kapela Podwileńska pod kierownictwem Rafała Jackiewicza powstała w Niemenczynie przed pięcioma laty i już zdobyła sympatię widzów na Wileńszczyźnie i w Polsce. Swoistym hymnem kapeli stała się piosenka „Jesteśmy znad Wilii”, a w repertuarze znajdują się „Walc niemenczyński”, „Śni mi się Polska” do słów Apolonii Skakowskiej, inne melodie rodem z Ziemi Wileńskiej oraz polskie pieśni patriotyczne.

Kapela kilkakrotnie występowała na Międzynarodowym Jarmarku Folkloru, Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie, na Kaziukach wileńskich, organizowanych na Wilenszczyźnie i różnych regionach Polski. W 2011 roku kapela nagrała płytę CD.

Kierownik i założyciel kapeli Rafał Jackiewicz jest obecnie studentem Akademii Muzycznej w Poznaniu. W latach poprzednich jako student Konserwatorium Wileńskiego w klasie saksofonu brał udział w międzynarodowych konkursach i festiwalach, gdzie zdobywał zaszczytne miejsca laureaty. W roku 2007 na międzynarodowym konkursie we Włoszech zdobył Grand Prix i tytuł Złotego Saksofonu.

Podczas tegorocznych Kaziuków- Wilniuków na Warmii i Mazurach Kapela Podwileńska zaprezentuje piosenki o Wileńszczyzny oraz polskie pieśni patriotyczne

„Połuknianie”

Zespół artystyczny Ziemi Trockiej „Połuknianie” powstał w 1988 roku na fali narodowego odrodzenia. Jest dziś dobrze znanym zespołem polskim nie tylko na Ziemi Trockiej, ale też na całej Wileńszczyźnie i w Polsce.

Treści do tematycznych obrazków scenicznych: ,,Kaziuki”, ,,Swaty”, ,,Wielkanocne łałymki”, ,,Żniwa”, ktore sa w repertuarze zespołu zaczerpnięto ze stron rodzinnych. Kierownictwo zespołu oraz artyści zorganizowali w teren nie jedną wyprawę, nagrywając na taśmę magnetofonową to, co wiekowi mieszkańcy zdolni byli przywołać w pamięci.

Nie sposób zliczyć, ileż to razy za 24 lata istnienia popisywał się zespół swym kunsztem. Jak na scenie miejscowej, tak też podczas Festynów Kultury Polskiej Ziemi Trockiej ,,Dźwięcz polska pieśni!”, podczas gromadzącego zespoły z całej Wileńszczyzny festynu ,Kwiaty Polskie” w Niemenczynie albo podczas wyjazdów do Polski, m. in. do Węgorzewa, Ostródy, Góry, Dolnych Strzelec, Białegostoku.

Dzisiaj zespół „Połuknianie” liczy 26 osób. Uczestnicy zespołu – ludzie różnego wieku i zawodu: młodzież, studenci, emeryci, nauczyciele.

Na Kaziukach- Wilniukach „Połuknianie” przedstawią obrazek kaziukowy. Wykonają też pieśni Ziemi Trockiej oraz o Wilnie.

Kierownictwo: Renata Jokniene i Iwona Grigiene

W rytmie poloneza i mazura

Polski Zespół Artystyczny Pieśni i Tańca „Wilia” jest najstarszym zespołem na Wileńszczyźnie, który już 58 lat propaguje polską kulturę, folklor i tradycje na Litwie, jak też poza jej granicami. Zespół bierze aktywny udział w krajowych oraz międzynarodowych festiwalach i przeglądach, ma na swym koncie ponad 1500 koncertów . Za całokształt działalności artystycznej i kultywowanie tradycji polskich na Litwie został wyróżniony wieloma odznakami Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Litewskiej .

“Wilia“ ma w swoim repertuarze polskie tańce narodowe, suity regionalne prawie wszystkich regionów Polski oraz bliskie sercu pieśni i tańce Ziemi Wileńskiej.Dzisiaj zespół liczy około 100 osób, w tym: podstawowy skład zespołu oraz dziecięce grupy ( taneczna i wokalna).Dzisiejsze kierownictwo zespołu: kierownictwo zespołu:
Na tegorocznych Kaziukach- Wilniukach na Warmii i Mazurach grupa taneczna zaprezentuje program „W rytmie poloneza i mazura“.

Kierownik artystyczny i dyrygent: Renata Brasel
Choreograf zespołu: Marzena Suchocka
Kierownik dziecięcej grupy tanecznej: Beata Bużyńska
Kierownik kapeli: Kijewicz Anna

Zespół Pieśni i Tańca Perła Warmii”

Zespół istnieje od jesieni 2008 roku. Tworzą go osoby z Lidzbarka Warmińskiego. Wykonują układy tańca ludowego z różnych części Polski, m.in. Spisza, Warmii, Kaszub a także tańce narodowe: polonez, krakowiak, kujawiak, oberek, mazur. Od września 2011 roku powstała sekcja śpiewacza, dzięki czemu program zespołu zostanie wzbogacony o pieśni ludowe.

“Perła Warmii” ma na swoim koncie m.in. występy podczas koncertów XXV, XXVI, XXVII XXVIII Kaziuków-Wilniuków organizowanych przez Lidzbarski Dom Kultury, dwukrotny udziała w Balkan Folk Fest w Bułgarii i Festynie Cittaslow. Zespół reprezentował województwo warmińsko-mazurskie podczas Tygodnia Kultury Polskiej na Rówieńszczyźnie na Ukrainie, brał także udział w widowiskach teatralno-tanecznych w Lidzbarku Warmińskim, Bisztynku, Jezioranach, Barczewie, Świątkach i wielu innych.

Grupa ma zaproszenia na festiwale kultury ludowej w Rosji, Węgrzech, Ukrainie. Uczestniczy także w warsztatach tanecznych w różnych regionach kraju.
Istnieje także kapela ludowa, która gra na żywo podczas koncertów “Perły Warmii”.

Kierownik zespołu – Jolanta Adamczyk
Choreografia – Jakub Naczmański
Kierownik kapeli – Piotr Bardoński

Prowadzenie Ciotka Franukowa – Anna Adamowicz i Wincuk Dominik Kuziniewicz

Kiermasz wyrobów ludowych z Wileńszczyzny (palmy, serca kaziukowe, obwarzanki smorgońskie, kindziuki….. zapach Wilna w obrazach i wydawnictwach polskich artystów z Litwy )

Kierownictwo ekipy wileńskiej – Krystyna Adamowicz

Galeria Miasta

Tłumacz >>