Dni Cittaslow w Bartoszycach

Udostępnij na:

Bartoszyce, jako miasto pretendujące do międzynarodowej sieci Cittaslow przyłączyło się w bieżącym roku się do uroczystych obchodów Międzynarodowego Dnia Miast CITTASLOW.

Z tej okazji w dniach 19-21 2014r. w naszym mieście zorganizowanych było kilka wydarzeń mających na celu przybliżenie idei międzynarodowej organizacji.

Jedną z przygotowanych atrakcji był cykl spotkań w Bramie Lidzbarskiej dla zaproszonych gości, pośród których byli m.in. Radni Miasta, Przedsiębiorcy, Przedstawiciele Organizacji, Dyrektorzy Szkół oraz Komendanci Służb Mundurowych.

Spotkanie w Bramie rozpoczął Burmistrz Miasta Bartoszyce od przywitania gości w szczególności Pani Joanny Mrugalskiej-Paci, która była jedną z osób bezpośrednio związaną z powstaniem sieci Cittaslow zarówno we Włoszech jak i w Polsce. Pani Joanna podczas swojej wizyty w Bartoszycach przybliżyła naszym gościom na podstawie San Gemini inicjatywy oraz pozytywne aspekty, jakie niesie ze sobą przystąpienie do sieci miast Cittaslow.

Podczas spotkania w bramie ideę oraz korzyści płynące z przyłączenia się naszego miasta przybliżyła również w ramach prezentacji „Dogonić ślimaka, czyli … Bartoszyce w drodze do Cittaslow” Pani Aneta Mazur Zastępca Burmistrza Miasta Bartoszyce.

Kolejną atrakcją przygotowaną dla mieszkańców Bartoszyc była możliwość odwiedzenia Bramy Lidzbarskiej w dniach 20-21 2014 r. oraz obejrzenie przygotowanych z tej okazji:

  • Wystawy fotograficznej „San Gemini – 15 lat w Cittaslow”
  • Prezentacji prac rękodzielniczych podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Bartoszycach
  • Prezentacji prac plastycznych pt. „Ślimaki i inne cuda natury” wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bartoszycach powstałych podczas II Międzynarodowego Pleneru „Teraz Bartoszyckie Plenery” organizowanego przez Nadleśnictwo Bartoszyce i Bartoszycki Dom Kultury

W niedziela do obchodów międzynarodowego dnia miast Cittaslow przyłączył się także Bartoszycki Dom Kultury organizując ”Eco Piknik, czyli bliżej natury” w programie, którego m.in: Jarmark wystawców – producentów zdrowej, ekologicznej żywności, występ zespołów ludowych z BDK oraz Rosji, Prelekcja na temat zdrowego stylu życia i zdrowego żywienia, zagroda zwierząt domowych.