Festiwal Cittaslow 2014 w Rynie za nami

Udostępnij na:

W sobotę 24 maja w Rynie odbył się V Festiwal Cittaslow. Udział w nim wzięły wszystkie miasta członkowskie Polskiej Krajowej Sieci Cittaslow, a także miasta pretendujące i zainteresowane ideą Cittaslow m.in Bartoszyce. Nasze miasto podjęło starania mające na celu przystąpienie do grona miast Citta Slow w 2013 r.

W marcu bieżącego roku Bartoszyccy radni podjęli w tej sprawie odpowiednią uchwałę. Teraz miasto musi uzyskać zgodę Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a następnie Międzynarodowego Komitetu Koordynującego Cittaslow.

W dzień poprzedzający Festiwal odbyło się posiedzenie Polskiej Krajowej Sieci Miast Cittaslow. W trakcie spotkania przedstawiciele miast jednogłośnie przegłosowali uchwały rekomendujące członkostwo Kalet (śląskie) i Rejowca Fabrycznego (lubelskie) w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Cittaslow. Tym samym Polska Sieć liczy już 17 członków, z czego 14 na Warmii i Mazurach.

Podczas spotkania miało miejsce również przypisanie partnerów wprowadzających tzw. Opiekunów dla miast pretendujących do sieci. W przypadku Bartoszyc swoją pomoc w całej procedurze związanej z przystąpieniem do sieci zaoferowało Górowo Iławeckie.

W dzień festiwalu, nabrzeże Jeziora Ryńskiego zamieniło się w „uliczkę Cittaslow” pełną straganów, na których prezentowały się wszystkie miasta Cittaslow (Barczewo, Biskupiec, Bisztynek, Dobre Miasto, Gołdap, Górowo Iławeckie, Lidzbark Warmiński, Lubawa, Murowana Goślina, Nidzica, Nowe Miasto Lubawskie, Olsztynek, Pasym, Reszel, Ryn, Kalety i Rejowiec Fabryczny), reprezentujący ich rzemieślnicy oraz członkowie sieci Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle.

Przez cały dzień funkcjonowała festiwalowa scena artystyczna, na której występowały zespoły z miast Cittaslow. W przerwach można było zobaczyć pokazy walk rycerskich lub posmakować lokalnych specjałów.

Festiwal Cittaslow organizowany jest w ramach projektu  “Cittaslow – sieć miast Warmii Mazur i Powiśla stawiających na dobrą jakość życia” ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.

fot. miastoryn.pl, UM Bartoszyce