1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Udostępnij na:

Obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku. Data nie jest przypadkowa – 1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, władze komunistyczne wykonały wyrok śmierci na przywódcach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Ustanowienie 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest wyrazem uznania dla ich bohaterstwa na drodze do odzyskania przez Polskę niepodległości.
W tym dniu pamiętamy o wszystkich, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę. Także o tych, którzy podjęli walkę już po zakończeniu II wojny światowej. O niezłomnych żołnierzach niepodległościowego i antykomunistycznego podziemia.

Z tej okazji zapraszamy Państwa do obejrzenia wystawy pt: „Żołnierze Wyklęci”. Ekspozycja została przygotowana przez Stowarzyszenie Bartoszyckie Środowisko Narodowo-Patriotyczne “Patria”.

Wystawa pochodzi z zasobów Instytutu Pamięci Narodowej i można ją obejrzeć w okresie 1- 8 marca przy ulicy Lipowej w Bartoszycach.