Skarpetki nie do pary na Światowy Dzień Zespołu Downa

Udostępnij na:

Światowy Dzień Zespołu Downa ustanowiono z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa w roku 2005. Od roku 2012 został objęty patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. W tym dniu również pracownicy Urzędu Miasta Bartoszyce wspólnie z Burmistrzem postanowili zaakcentować solidarność w tym temacie.

Nie bez przyczyny dzień ten wyznaczono na 21 marca. Nie tylko jest to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, który uosabia narodziny nowego życia i narodziny niezwykłych ludzi, ale przede wszystkim odnosi się do samej istoty choroby. Zespół Downa związany jest bowiem z obecnością dodatkowego, trzeciego chromosomu 21. 21.3 = 3 chromosomy 21 Tegoroczny Światowy Dzień Zespołu Downa obchodzony jest pod hasłem „Leave no one behind”, czyli nie zostawiaj nikogo w tyle. Wiele organizacji wspierających Światowy Dzień Zespołu Downa zachęca wszystkich do założenia 21 marca skarpetek nie do pary!

Tym właśnie drobnym gestem każdy może wyrazić swoją solidarność i potrzebę integracji z osobami dotkniętymi trisomią chromosomu 21. Kolorowe skarpetki nie do pary symbolizują społeczne niedopasowanie, odmienność, zróżnicowanie – wszystko, z czym muszą borykać się osoby dotknięte zespołem Downa na co dzień.