Gala „Zwyczajni Niezwyczajni Bohaterowie Swojego Życia”

Udostępnij na:

W dniu 25 października o godz. 11.00 w Bartoszyckim Domu Kultury rozpoczęła się uroczysta gala organizowana przez Stowarzyszenie Integracji Osób Niepełnosprawnych SION w Bartoszycach, która była podsumowaniem wydarzeń realizowanych w ramach projektu „ Zwykli Niezwykli bohaterowie swojego życia”.

W trakcie gali osoby niepełnosprawne wystąpiły w „etiudach teatralnych spod parasola” które opowiadały o jesieni.  Najważniejszym punktem wydarzenia była prezentacja oraz wernisaż wystawy zdjęć zwykłych niezwykłych bohaterów.

Przed sesją fotograficzną uczestnicy projektu – Bohaterowie  zostali  poddani charakteryzacji. Ich wygląd  musiał pasować do bohatera, którego wybrali podczas sesji psychologiczno – coachingowych.

W trakcie sesji fotograficznych na podstawie rozpoznanych swoich mocnych stron, potencjału osobowościowego oraz pragnień, marzeń osoby niepełnosprawne poszukiwały swojego wzorca archetypu osobowościowego, znanego bohatera najbardziej pasującego do każdego uczestnika.

Wraz z psychologiem i fotografem przeprowadzone były stylizacje kilkunastu osób niepełnosprawnych na Bohaterów za pomocą ubioru, ozdób, makijażu.

Idea stylizacji to danie osobom niepełnosprawnym szansy, aby pokazały się z innej strony, aby stały się kimś innym, kimś „niepodpisanym” swoją chorobą. Dla wszystkich była to prawdziwa przygoda i wielka radość.

Podczas uroczystego podsumowania projektu beneficjenci zostali obdarowani oprawionymi zdjęciami powstałymi podczas sesji.Każda fotografia ukazuje zainteresowania i pasje modeli dając świadectwo, że osoby z niepełnosprawnościami potrafią żyć pełnią życia tak, jak każdy z nas. Projekt ten stał się ważnym elementem w procesie łamania społecznych stereotypów dotyczących osób z niepełnosprawnościami.

Dla portretowanych praca przy zdjęciach była formą terapii, zaś dla wszystkich odbiorców ekspozycji zdjęcia stały się pomocą w próbie zrozumienia i akceptacji świata ludzi dotkniętych niepełnosprawnością.

opr. Stowarzyszenie SION Bartoszyce