Razem w Europie. Jeden cel.

Udostępnij na:

W dniach 19-20.09.2018 r. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bartoszycach gościł 40 – osobową grupę młodzieży z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 12 w Gdańsku oraz niemieckiej szkoły średniej w Erkner – uczestników projektu, realizowanego w ramach konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży pod hasłem „Razem w Europie. Jeden cel”. Na terenie Ośrodka odbyły się wspólne zajęcia młodzieży z terapeutami i niepełnosprawnymi uczestnikami Środowiskowego Domu Samopomocy (20 osób), prowadzone przez koordynatora polsko-niemieckiej wymiany młodzieży ZSO Nr 12 w Gdańsku – P. Annę Rink oraz reżysera i instruktora teatralnego – P. Roberta Cyrtę.

W trakcie dwudniowych warsztatów odbywały się zajęcia integracyjno – techniczne, mające z jednej strony zbliżyć i zapoznać ze sobą uczestników projektu, a z drugiej – wyposażyć ich w umiejętność współpracy. Poprzez zadania aktorsko – warsztatowe i wypracowywanie założonych elementów byli oni stopniowo wprowadzani w szczegóły happeningu pod hasłem „Jestem człowiekiem i mam prawo tu być”, realizacja którego została zaplanowana na dzień 21 września w Gdańsku. Otwartość i wrażliwość młodzieży oraz atmosfera wzajemnej akceptacji sprawiły, że zajęcia warsztatowe, oprócz walorów praktycznych, miały ogromne znaczenie dla procesu szeroko rozumianej integracji społecznej.

Finalizując swoją współpracę, uczestnicy projektu wspólnie wybudowali na terenie gdańskiej Galerii Forum mur – labirynt z kartonów i zachęcali przechodniów do pokonania go. Miało to uświadamiać trudności jakie napotykają osoby niepełnosprawne w życiu codziennym oraz pokazać z jakimi problemami i emocjami się borykają. Punktem kulminacyjnym akcji było zachęcanie wszystkich do prostowania labiryntu i wytyczania prostych ścieżek, symbolizujących likwidację barier i otwarcie na potrzeby osób niepełnosprawnych.

Na zakończenie happeningu wszyscy zatańczyli poloneza.

Więcej informacji dotyczących projektu można znaleźć pod adresem: https://www.facebook.com/DPJWPNWM/posts/2530931853585416