Bartoszyczanin odznaczony najwyższą odznaka Województwa.

Udostępnij na:

Piątkowy koncert był okazją do wręczenia wyróżnienia osobie doskonale znanej bartoszyckiej społeczności, szczególnie tej związanej z kulturą. Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego z rąk Marszałka Województwa Gustawa Marka Brzezina odebrał bartoszyczanin Pan Jerzy Sałata.

Pan Jerzy Sałata urodził się 23 lipca 1954 roku w Sępopolu. Szkołę podstawową ukończył w Wiatrowcu Warmińskim, a zawód cieśli budowlanego zdobył w 1972 r. w Łodzi. Do 1978 r. mieszkał w Rygarbach, gmina Sępopol, potem i obecnie w Bartoszycach. Ma dwie zamężne córki i czworo wnucząt.

Debiutował w 1975 r. w Gazecie Olsztyńskiej. Laureat specjalnej nagrody „Siedleckich Pogłosów” w konkursie na „Życiorys własny robotnika” za pracę prozą „Chleb z kamienia”. Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki z 1988 r. Od kwietnia 2002 r. członek Związku Literatów Polskich Oddział w Olsztynie. Wydał sześć tomików wierszy: “Zboża urodziwe”, “Środek świata”, “Z opłotków wsi”, “Stąd widać małe miasteczko”, “Potrzebne światu”, “Teraz i zawsze”, “Żniwowisko”.

Współpracował z „Gazetą Olsztyńską”, „Twórczością Robotników”, „Bez Przysłony”, „Własnym Głosem” i „Gońcem Bartoszyckim”. Był członkiem redakcji „Wiadomości Bartoszyckich”.

Jest jednym z czworga założycieli Bartoszyckiej Grupy Literackiej „Barcja”. Obecnie pełni funkcję jej prezesa. W 2008 r. Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego przyznał Jerzemu Sałacie doroczną nagrodę marszałka województwa w dziedzinie kultury za całokształt twórczości literackiej i wydanie ostatniej książki poetyckiej „Żniwowisko”.

W 2015 roku minęło 40 lat od debiutu literackiego Jerzego Sałaty. Z tej okazji wydany został tomik wierszy pt. „Jestem jaki jestem”.

Odznaka Honorowa za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego jest najwyższą odznaką, jaką może wyróżnić Marszałek Województwa. O przyznanie odznaki wnioskował Poseł na Sejm RP Andrzej Maciejewski i Burmistrz Bartoszyc Piotr Petrykowski.