Kolejny projekt międzynarodowej wymiany młodzieży w Zespole Szkół nr 1 im. Romualda Traugutta w Bartoszycach

Udostępnij na:

projekt_1abWszyscy jeszcze pamiętamy projekt: „50 twarzy Szekspira”, którego kulminację stanowiło przedstawienie wybranych scen z „Romea i Julii” na Placu Konstytucji 3 Maja w Bartoszycach na zakończenie tygodniowej wymiany młodzieży z Polski i Litwy, która odbywała się na przełomie maja i czerwca ubiegłego roku.

Zespół Szkół nr 1 im Romualda Traugutta w Bartoszycach po raz kolejny wystąpił z wnioskiem do Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży z ciekawie skonstruowanym, oryginalnym projektem pod hasłem: „Mały Książę w Dolinie Róż”. Dzięki kreatywności uczniów i doświadczeniu nauczycieli oraz inspiracji dyrekcji projekt jako jeden z nielicznych zdobył uznanie komisji i uzyskał środki na organizację tygodnia wymiany młodzieży.

Kolejna grupa 10 młodych ludzi wraz z opiekunami z zaprzyjaźnionej litewskiej szkoły w Matuizos w dniach 15-19 maja spędzi w Bartoszycach atrakcyjny, twórczy tydzień w asyście 10-osobowej reprezentacji partnerów z ZS nr 1. Oprócz tych bezpośrednich beneficjentów projektu w przygotowania i realizację zaangażowani są praktycznie wszyscy uczniowie i nauczyciele.

W programie spotkania znajdzie się wiele niecodziennych spotkań, warsztatów, wycieczek, konkursów, a punkt kulminacyjny stanowić będzie happening na miejskim placu nawiązujący w artystycznej formie do treści ponadczasowej pozycji literackiej „Mały Książę” autorstwa A.de Saint-Exupery. W tej chwili trwają intensywne przygotowania do realizacji ambitnego przedsięwzięcia i przyjęcia litewskich gości. Należy dodać, że to spotkanie będzie kolejnym wydarzeniem w bogatej kronice naszej jedenastoletniej współpracy ze szkołą w Matuizos.

Celem projektu jest przed wszystkim uświadomienie młodym ludziom, że literatura, czytelnictwo, sztuka może stać się wspaniałym narzędziem komunikacji międzykulturowej i międzyetnicznej. Poza tym projekt ma upowszechniać postawę tolerancji wobec odmiennych poglądów, czy wyznań oraz uczyć kreatywności, samodzielności, przedsiębiorczości i komunikacji w języku obcym.

Maria Marczak