Oddając krew świętowano Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzny

Udostępnij na:

10 marca 2017 r. drzwi w punkcie krwiodawstwa w bartoszyckim szpitalu tak naprawdę się nie zamykały. W tym dniu jako Klub HDK im. dr. Jana Chilmanowicza przy OR PCK postanowiliśmy uczcić wspólnie Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzny. Od wczesnych godzin porannych chętnych do świętowania razem z nami nie brakowało. Podczas Akcji “Ratujemy życie – Ty też możesz”, w sumie zarejestrowały się 64 osoby, w tym 17 kobiet. Ostatecznie po badaniach lekarskich krew mogło oddać aż 59 osób, co dało kolejny fantastyczny wynik 26,5 litra krwi. Trzy osoby zdecydowały się oddać krew po raz pierwszy, pierwsza z nich otrzymała specjalne życzenia wraz z albumem książkowym od burmistrza naszego miasta Piotra Petrykowskiego. Były życzenia, drobne upominki ufundowane przez nasz Klub oraz RCKiK w Olsztynie, a przede wszystkim świetna zabawa. Poprzez wspólne połączenie obu świąt, chcieliśmy pokazać, iż każdy bez względu na płeć, oddając krew, jest równy i zasługuje na taki sam szacunek. Kolejny raz mieszkańcy Bartoszyc oraz naszego regionu pokazali, że w takich sytuacjach potrafimy działać w jednym kierunku, co cieszy nas niezmiernie. W tym wypadku chodzi oczywiście o ratowanie życia.
W Akcję tradycyjnie włączyli się burmistrz Bartoszyc Piotr Petrykowski oraz zastępca burmistrza Monika Rejf, którzy również honorowo oddają krew. Specjalnie na tę okoliczność została przygotowana także wersja limitowana kalendarzyków z akcyjnym hasłem “Ratujemy życie – Ty też możesz”. W ten sposób chcieliśmy pokazać jak ważne jest honorowe oddawanie krwi i zachęcić nowe osoby do szerzenia idei honorowego krwiodawstwa na co dzień.
Nasze Akcje mają łamać stereotypy, nie ma złej krwi, każda jest na wagę złota, jednocześnie zachęcać do systematycznego jej oddawania, ale i włączania się aktywnie w nasze działania.
W imieniu Zarządu Klubu HDK dziękuję wszystkim, którzy wsparli naszą Akcję. Specjalne podziękowania należą się personelowi medycznemu z naszego OT RCKiK oraz krwiodawcom. Bez Was, po raz kolejny, taki wynik nie byłby możliwy. Za to, że wspólnie robimy tyle dobrego, ale i za świetnie spędzony czas, jeszcze raz dziękujemy.

– Elżbieta Kordyś
prezes klubu HDK
Zdjęcia: Jarosław Pastuła