Przed nami XVII Światowy Dzień Walki z Rakiem

Udostępnij na:

W sobotę, 4 lutego 2017 r., obchodzimy XVII Światowy Dzień Walki z Rakiem. Święto to zostało ustanowione na Światowym Szczycie Walki z Rakiem, zorganizowanym pod egidą prezydenta Francji i dyrektora generalnego UNESCO w lutym 2000 roku.

Z tej okazji Polska Unia Onkologii już po raz siedemnasty organizuje Dzień Otwartych Drzwi w krajowych ośrodkach onkologicznych. Celem akcji jest edukacja zdrowotna społeczeństwa, mająca przekonać o korzyściach z profilaktyki przeciwnowotworowej.
W ramach tzw. „białej soboty”, która odbędzie się 4 lutego 2017 r. w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z Warmińsko – Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie przy Al. Wojska Polskiego 37 w Olsztynie otwarta zostanie poradnia chirurgii onkologicznej i chemioterapii oraz wystawiony zostanie punkt informacyjny z materiałami edukacyjnymi z zakresu profilaktyki onkologicznej i zdrowego stylu życia. Zorganizowane zostaną również warsztaty samobadania piersi. Więcej informacji na temat bezpłatnych porad, konsultacji i badań onkologicznych znajduje się na stronie Polskiej Unii Onkologii.

Bardzo ważnym elementem w profilaktyce zachorowań na nowotwory jest dostęp do badań profilaktycznych oraz odpowiedni styl życia. Prowadząc zdrowy tryb życia można poprawić ogólny stan zdrowia i uchronić się przed choroba nowotworową. Wszystkie zasady, którymi należy się kierować zawarte są w Europejskim Kodeksie Walki z Rakiem, który dostępny jest na stronie PSSE Bartoszyce oraz www.kodekswalkizrakiem.pl