Delegacja z Francji gościła w bartoszyckim MOPS oraz Zakładzie Aktywności Zawodowej

Udostępnij na:

W minioną środę, 12 października br. w Bartoszycach gościliśmy przedstawicieli Departamentu Côtes d’Armor we Francji. 5-osobowa grupa, reprezentująca władze samorządowe oraz pracowników pomocy społecznej, odwiedziła Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Zakład Aktywności Zawodowej przy Stowarzyszeniu Integracji Osób Niepełnosprawnych w Bartoszycach. Delegacja przebywa na terenie naszego województwa na zaproszenie Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie.

W trakcie pobytu w Bartoszycach członkowie francuskiej delegacji oraz towarzysząca im Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Olsztynie Pani Wiesława Przybysz, zapoznani zostali z działalnością MOPS, a w szczególności pracą placówek wsparcia dziennego, tj. Środowiskowego Domu Samopomocy oraz Dziennego Domu „Senior-WIGOR”.

Po przybyciu do Zakładu Aktywności Zawodowej w Bartoszycach goście powitani zostali przez Przewodniczącą Stowarzyszenia Integracji Osób Niepełnosprawnych SION Lucynę Jędryczka, która przybliżyła im wieloletnią działalność Stowarzyszenia. Kierownik ZAZ Arkadiusz Stec opowiedział o historii powstania Zakładu i dotychczasowych osiągnięciach placówki. Przedstawiciele delegacji francuskiej na własne oczy mogli przekonać się jak wygląda praca zatrudnionych w nim osób niepełnosprawnych. To, co zobaczyli zrobiło na nich tak duże wrażenie, że w każdej z pracowni funkcjonujących w Zakładzie przystanęli na dłuższą chwilę, by za pośrednictwem tłumacza porozmawiać z niepełnosprawnymi pracownikami czy instruktorami zawodu.

Na zakończenie spotkania goście zaprosili przedstawicieli Stowarzyszenia do Francji, aby zacieśnić współpracę z tamtejszymi organizacjami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych i starszych.