Gra miejska ”Kto gra z DKK legendy bartoszyckie zna”

Udostępnij na:

Drużyny o nazwach “Miligedo”, “Kasina”, “Gustebaldy” i “Naty” to uczestnicy gry miejskiej pod nazwą “Kto gra z DKK legendy bartoszyckie zna”, której finał odbył się w sobotę 13 kwietnia na ulicach Bartoszyc. Na zawodników czekały zadania, w których musieli wykazać się wyobraźnią, refleksem i znajomością “Siedmiu bartoszyckich legend” Teresy Bratek.

Wszyscy otrzymali teczki z zaszyfrowanymi zagadkami, kartami gry, mapami i egzemplarzami legend. Zanim jednak ruszyli w miasto, na Placu Konstytucji 3 Maja nastąpiło oficjalne rozpoczęcie gry, ze wskazaniem czasu, w jakim mają uporać się z zadaniami. Na swej drodze spotykali wiele niecodziennych sytuacji. W pobliżu kamiennych posągów – “Bartków” musieli m.in. zaprojektować babę pruską na miarę XXI wieku, dzięki czemu powstały zupełnie wyjątkowe projekty. Źródłem wielu oryginalnych interpretacji było zadanie polegające na przedstawieniu legendy “Kasine trzewiczki” z wykorzystaniem rekwizytów ukrytych w tajemniczym kuferku. Miejsce wybrane nieprzypadkowo, przed Bramą Lidzbarską, pozwoliło wielu spacerującym w sobotnie przedpołudnie mieszkańcom Bartoszyc przystanąć na chwilę i obejrzeć wyczyny młodych aktorów-amatorów. Przy figurze patrona Bartoszyc św. Brunona drużyny miały nie lada wyzwanie. Przeprowadzona sonda uliczna na temat znajomości legend bartoszyckich dała zaskakujące wyniki. Rywalizacja była gorąca, biorąc pod uwagę fakt, że każda grupa miała na to tylko 5 minut. Góra Zamkowa opanowana przez agentów w pruskich strojach była miejscem rozwiązywania zagmatwanej krzyżówki. Tylko doskonała znajomość legend Teresy Bratek pozwoliła uporać się z nią bez trudu. Wszystkie drużyny wykazały się ogromną determinacją i wolą walki. Dokumentację tych zmagań prowadzili uczniowie Gimnazjum nr 2, czego wyrazem będzie fotograficzna wystawa poprojektowa zaplanowana na 6 maja.

Każda poprawnie rozwiązana zagadka oznaczała punkty. Najwięcej ich zgromadziła drużyna “Naty” z Sępopola, tylko o jeden punkt mniej grupa “Gustebaldy” z Lidzbarka Warmińskiego, w której szeregach była też nasza klubowiczka, następnie “Miligedo” DKK Bartoszyce i “Kasina” z Gimnazjum nr 1. Podsumowanie wyników i wręczenie nagród odbyło się w Czytelni MBP przy ul. Bema 23. Gościem specjalnym finału gry miejskiej była dr Teresa Brzeska- Smerek, której prelekcja pt. „Baśnie i legendy na całe życie” zakończyła spotkanie. Całość przygotowała Miejska Biblioteka Publiczna w Bartoszycach dla młodych klubowiczów z terenu Bartoszyc, Lidzbarka Warmińskiego i Sępopola, dzięki dofinansowaniu uzyskanemu w ramach projektu „Teraz My – > DKK dla dzieci i młodzieży” prowadzonego przez Instytut Książki. Uczestnicy mieli zapewnione napoje i poczęstunek. Gry miejskie pozwalają przemycić dowolną dawkę wiedzy podczas znakomitej zabawy. Młodzież była zgodna, co do tego, że warto je organizować.

Dzięki uprzejmości i dobremu sercu wielu ludzi dobrej woli, gra miejska miała odpowiednią oprawę. Wyrazy wdzięczności kierujemy do Stowarzyszenia „Jesteśmy Razem”- Centrum Barka z Górowa Iławeckiego, do Ośrodka Kultury i Aktywności Lokalnej w Bisztynku oraz Piotra Boiwki z Urzędu Miasta Bartoszyce. Pan Krzysztof Bujnowski wraz z małżonką Marią Bujnowską, byli dobrymi duchami przygotowań, dzieląc się m.in radami z dziedziny kostiumologii oraz przywożąc stroje pruskie z Górowa Iławeckiego. Panu Dariuszowi Nowakowskiemu dziękujemy za wprowadzenie uczestników gry do Bramy Lidzbarskiej i ciekawą opowieść o mechanizmie zegara. Autorce legend, Teresie Bratek, za materiał będący inspiracją do podjęcia wyzwania jakim było napisanie projektu.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznych