Walerian Kiezik uhonorowany tytułem “Zasłużony dla Miasta Bartoszyce”

Udostępnij na:

W dniu dzisiejszym, 2 czerwca br. Rada Miasta Bartoszyce swoją uchwałą nadała Walerianowi Kiezikowi tytuł „Zasłużony dla Miasta Bartoszyce”. Uroczystość wręczenia tytułu odbyła się podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta.

Walerian Kiezik urodził się 13.06.1935 na Wileńszczyźnie – pedagog, podróżnik, animator kultury w 1986 roku wyróżniony odznaką Zasłużony Działacz Kultury przez Ministra Kultury i Sztuki. Propagator fotografii, dokumentalista zmian urbanistyki miejskiej na przestrzeni lat. Dzięki jego licznym fotografiom posiadamy przegląd rozwoju naszego miasta. Wystawa o mieście pt. „Bartoszyce w Fotografii” była eksponowana nie tylko w kraju, ale i za granicą; w Niemczech i Federacji Rosyjskiej.

Swoją fotograficzną przygodę życia Walerian Kiezik rozpoczął gdy miał 11 lat, to wtedy otrzymał swój pierwszy aparat Kodak 6na9, pasja ta nie tylko towarzyszy mu do dnia dzisiejszego, ale też jest inspiracją dla wielu jego uczniów do realizacji własnych zainteresowań.

Pan Walerian nie tylko sam fotografował ale również inspirował i zrzeszał środowisko fotograficzne w Bartoszycach. Pierwsze Koło Fotograficzne poprowadził już w 1953 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Bartoszycach, potem w Zespole Szkół Budowlanych (1963-1985), następnie w Klubie Garnizonowym (1970-1975) i ostatnio w Bartoszyckim Uniwersytecie III Wieku (2009 – 2012) oraz w międzyczasie działając w Bartoszyckim Towarzystwie Fotograficznym (1966-1984), którego był założycielem i prezesem.

Obecnie jest aktywnym członkiem Związku Polskich Fotografów Przyrody, Warmińskiego Towarzystwa Fotograficznego, a od 2011 roku za działalność na rzecz rozwoju i popularyzacji fotografii jako jednej z dziedzin kultury i sztuki oraz za całokształt pracy twórczej w dziedzinie fotografii został przyjęty w poczet członków Fotoklubu Rzeczypospolitej i uzyskał tytuł Artysty Fotografika Rzeczypospolitej Polskiej (AFRP).

Prace Waleriana Kiezika z Bartoszyc prezentowane były na prestiżowych, zbiorowych międzynarodowych wystawach oraz Salonach fotograficznych, od 1969 roku odwiedził takie miasta jak: Belgrad (Serbia), Budapeszt (Węgry), Lipsk, Nienburg (Niemcy), Moskwę, Kaliningrad (Rosja), Perigueux (Francja), Sofię (Bułgaria), a nawet w Sao Leopoldo (Brazylia).

Na terenie kraju wystawy zbiorowe i indywidualne prezentował w Bartoszycach, Olsztynie, Warszawie, Białymstoku, Lidzbarku Warmińskim, Elblągu i Olsztynku. Lista osiągnięć pana Waleriana jest bardzo długa. Starsi mieszkańcy miasta pamiętają, jak zdjęcia Pana Waleriana były prezentowane
w witrynach Delikatesów (Plac Konstytucji 3 Maja) lub oknach kina „Zryw”, później kina „Muza”.

Obecnie możemy je podziwiać na częstych wystawach i pokazach w Miejskiej Bibliotece Publicznej, Bartoszyckim Domu Kultury, oraz w wielu publikacjach związanych z historią miasta Bartoszyce (Monografia „Bartoszyce z dziejów miasta i okolic” 1969 r. i 1987 r.), a także promujących walory turystyczno – krajobrazowe i historyczne naszego regionu.

Walerian Kiezik – to osoba od kilkudziesięciu lat niezmiennie zaangażowana w życie kulturalne Bartoszyc – jest jednym z tych Fotografików, którzy od kilkunastu lat dzielą się swoją wiedzą z młodymi i starszymi adeptami fotografii. Jego prace na stałe wpisały się do historii miasta i są cennym źródłem wiedzy oraz zmieniającej się historii tej ziemi. Skromny i cichy, zawsze uśmiechnięty wciąż nieprzywykły do popularności i roli nestora, którą faktycznie pełni dla lokalnej społeczności. Za swoja twórczość doceniany wielokrotnie. Pan Walerian zawsze godnie reprezentował Bartoszyce. Jego twórczość w sposób szczególny przyczyniła się do budowania pozytywnego wizerunku naszego miasta w Polsce i za granicą.

Zapraszamy na spotkanie z Walerianem Kiezikiem, które odbędzie się dziś w Bartoszyckim Domu Kultury. Spotkanie poprzedzi wystawę Waleriana Kiezika pn. “Bartoszyce, Jego Mieszkańcy i Wydarzenia”, którą będzie można podziwiać w dniach 3-5 czerwca w Bartoszyckim Domu Kultury. Serdecznie zapraszamy.

Grawerton_ Walerianab5