Zespół Szkół nr 1 im. Traugutta obchodził 70. lecie istnienia

Udostępnij na:

22 stycznia 2016 r. w Zespole Szkól nr 1 im. R. Traugutta w Bartoszycach miał miejsce jubileusz siedemdziesięciolecia szkoły. Na tę uroczystość, do której społeczność szkolna przygotowywała się od września, licznie przybyli przedstawiciele władz państwowych, oświatowych i duchownych. Nie zabrakło emerytowanych nauczycieli oraz tych, którzy mieli zaszczyt kiedyś pracować w murach tej szkoły.

Istnienie placówki datuje się od roku 1945. Wtedy jeszcze szkoła znajdowała się w obecnym budynku LO im. Stefana Żeromskiego i nosiła nazwę Publiczna Szkoła Powszechna nr 1. Później została przeniesiona na ulicę Słowackiego, a od 1951 roku funkcjonuje przy ulicy Traugutta. Wiąże się to z ukończeniem prac naprawczych, bowiem budynek z 1936 roku uległ podczas wojny poważnym zniszczeniom.

Historia szkoły jest długa, ponieważ przez 70 lat wiele się w niej wydarzyło. Podczas uroczystego apelu goście poznali jej losy. Te i inne prezentacje, m.in. film o szkole, nakręcony z udziałem uczniów i nauczycieli, będzie można obejrzeć na stronie internetowej szkoły.

W programie nie zabrakło wspomnień o wspaniałych nauczycielach, którzy tworzyli legendę tej szkoły. Uroku akademii dodały piosenki specjalnie dobrane do okazji oraz przedstawienie, w którym uczniowie pokazali dobrą kondycję placówki.

Wyjątkowo gorąco przyjęto występ reaktywowanego na tę okoliczność chóru szkolnego wraz z panią Marią Zacharewicz. Dyrygentka otrzymała owacje na stojąco.
W ocenie gości i przyjaciół program był urzekający – wzruszył, przywołał wspomnienia, zauroczył. Cieszymy się, że dostarczyliśmy miłych wrażeń wszystkim obecnym na uroczystości.

S. Stankiewicz