Urzędasy kolejny raz pobiegły przez lasy

Udostępnij na:

Forestoterapia – czyli dosł. leczenie lasem, poprzez oddychanie leśnym powietrzem – takie określenie tej formy relaksu przytoczył nadleśniczy Nadleśnictwa Bartoszyce Zygmunt Pampuch 30 maja podczas otwarcia IV Wojewódzkich Samorządowych Biegów przełajowych PIENY 2015. Jest to bardzo trafna definicja, gdyż taka forma sportu połączonego z relaksem i zabawą jest zbawienna dla samopoczucia i zdrowia ludzi pracujących na co dzień za biurkami urzędów państwowych. Jest to także okazja do poznania urzędników z tej drugiej, nie zawodowej a prywatnej strony.

W tegorocznej, już czwartej edycji niniejszej imprezy wzięło udział 9 drużyn z powiatów Bartoszyckiego, Lidzbarskiego i Olsztyńskiego. Honorowy patronat nad zawodami objął Minister Sportu i Turystyki Andrzej Biernat. Organizatorami byli Stowarzyszenie Rozwoju Sportu Gminy Bartoszyce Herkus, Nadleśnictwo Bartoszyce i Urząd Miejski w Sępopolu. Patronat medialny przyjęło Radio Olsztyn, TVP Olsztyn i Gazeta Olsztyńska. Wśród zaproszonych gości swą obecnością uświetnili zawody min. Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jacek Protas, Burmistrz Miasta Lidzbark Warmiński – Jacek Wiśniowski, Burmistrz Miast Górowo Iławeckie – Jacek Kostka, Wiceburmistrz Miasta Bartoszyce – Monika Rejf, Prezydent Klubu Rotary – Piotr Wasilewski, Wicestarosta Powiatu Bartoszyckiego – Zbigniew Nadolny, Nadleśniczy Nadleśnictwa Bartoszyce – Zbigniew Pampuch, Burmistrz Miasta Sępopol Irena Wołosiuk, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Sępopolu Beata Jarzynka, Komendant Powiatowej Straży Pożarnej – Andrzej Harhaj.

Do zawodów zgłosiło się dziewięć następujących drużyn:
– Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego,
– Starostwo Powiatowe w Olsztynie,
– Starostwo Powiatowe w Lidzbarku Warmińskim,
– Gmina Lidzbark Warmiński,
– Gmina Wiejska Lidzbark Warmiński
– Urząd Miasta Bartoszyce,
– Starostwo Powiatowe w Bartoszycach,
– Urząd Miejski w Bisztynku,
– Urząd Miasta Sępopol

Po krótkiej odprawie technicznej z sędziami i uroczystym otwarciu zawodów, o godz. 13:45 zawodnicy przystąpili do pierwszej konkurencji, czyli sztafety. Wszystkie ekipy wystawiły do sztafety po czterech zawodników. Każdy z nich miał raz przebiec wyznaczoną pętlę o dł. 1550 m. Trasa była nieco zroszona przelotnym deszczem, który padał nad Pienami tuż przed startem. Jednak nie stworzyło to większych trudności dla zawodników i obyło się bez poważniejszych kontuzji. Sędziowie (już tradycyjny skład Grzegorz Mandywel, Sławomir Mandywel i Andrzej Arodź) sprawnie i bez problemów zanotowali uzyskane wyniki, wyłaniając zwycięzców sztafety czyli drużynę Urzędu Marszałkowskiego.
Po krótkiej przerwie podczas, której zawodnicy mogli zregenerować swoje siły gorącą grochówką, kiełbaskami z grilla i chlebem ze swojskim smalcem, Jan Korzeniewski strzałem z pistoletu startowego rozpoczął drugą konkurencję – bieg indywidualny na dystansie 3000 m. Każdy z zawodników biegnących w tej konkurencji musiał dwa razy pokonać trasę z przełazami. Najszybciej na mecie pojawił się Mirosław Figat ze Starostwa Powiatowego w Bartoszycach.
Klasyfikacja ostateczna w biegu sztafetowym
1. Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego
2. Urząd Miasta Lidzbarku Warmińskim
3. Urząd Miasta w Bisztynku

Klasyfikacja ostateczna w biegu indywidualnym
1. Mirosław Figat – Starostwo Powiatowe w Bartoszycach
2. Sebastian Brauer – Starostwo Powiatowe w Lidzbarku Warmińskim
3. Paweł Bąk – Sępopol

Nagrody indywidualne:
Najmłodsza uczestniczka – Magdalena Kraśniewska (Starostwo Powiatowe w Bartoszycach),
Najbardziej doświadczona uczestniczka – Grażyna Mikos (Sępopol),
Najmłodszy uczestnik – Marcin Sujeta (Bisztynek),
Najbardziej doświadczony uczestnik – Mirosław Figat (Starostwo Powiatowe w Bartoszycach),
Wiceburmistrz Miasta Bartoszyce Monika Rejf,
Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Jacek Wiśniowski,
Nagroda Fair Play – Dariusz Kostyk (Starostwo Powiatowe w Bartoszycach),
Marcin Paterek – nagroda rzeczowa za ugotowanie wspaniałej grochówki
Wyróżnienie Prezesa Stowarzyszenia Herkus w biegu indywidualnym – Kesja Zembrzyńska – Urząd Miasta Bartoszyce
Wyróżnienie Prezesa Stowarzyszenia Herkus w biegu sztafetowym kobiet –
Reprezentacja Starostwa Powiatowego w Olsztynie

Serdecznie dziękujemy wszystkim współorganizatorom za wkład wniesiony w organizację tychże zawodów. Dziękujemy także zawodnikom biorącym udział w biegach, gościom i kibicom dopingującym swoje drużyny. Zapraszamy za rok! Zdjęcia z zawodów wykonał Jarosław Pastuła. Można je obejrzeć w galerii profilu Stowarzyszenia Herkus na Facebooku oraz na naszej stronie www.herkussport.pl

Arkadiusz Monkiewicz