Bartoszyce na Festiwalu Miast Cittaslow w Gołdapi

Udostępnij na:

W minioną sobotę tj. 9 maja w ramach corocznego Festiwalu Miast Cittaslow, na terenach Parku Uzdrowiskowego w Gołdapi, pod tężniami, odbył się jarmark wyrobów rękodzieła ludowego oraz rzemieślniczych, z miast będących już w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Cittaslow, bądź pretendujących do jego grona. Wśród wystawców nie mogło zabraknąć Bartoszyc, już pełnoprawnego członka sieci Miast Cittaslow.

Szósta edycja Festiwalu wzbogacona została po raz pierwszy o Turniej Miast Cittaslow, przeznaczony dla wszystkich miast z sieci, a polegający na wyborze najładniejszego ślimaka zgłoszonego przez miasto oraz najoryginalniejsze stoisko. Miło nam poinformować, że Bartoszyce zdobyły tytuł zwycięzcy Festiwalu, dzieląc go ex aequo z Lidzbarkiem Welskim! Nie byłoby to możliwe gdyby nie rękodzielnicy, których prace zdobiły nasze stoisko.

Szczególne podziękowania składamy pani Danucie Radziulewicz, Małgorzacie Wędrowskiej oraz panu Piotrowi Gołębiowskiemu, którzy wraz z pracownikiem Gminnego Centrum Informacji, Iwoną Wojnicz reprezentowali Bartoszyce, i dzięki których pracom nasze stanowisko zostało wysoko ocenione. Udekorowane ono było w myśl hasła „Bartoszyce Miasto 3 Kultur”. Stąd też, oprócz rzeźb i rękodzieła wymienionych uczestników, nie mogłozabraknąć wspaniałych czepców warmińskich autorstwa pań Marii Kwaśniewskiej, Leokadii Grabowskiej, Ewy Chilmanowicz, wyszywanek ukraińskich ozdabiających ręczniki, poduszki, serwety pani Mirosławy Stepaniuk oraz rękodzieł przygotowanych przez Stowarzyszenie Mniejszości Niemieckiej. Odwiedzających nas gości częstowaliśmy chlebem ze smalcem, które wg swoich skrytych receptur przygotował na tę okoliczność Folwark i Pałac Galiny. Zapach świeżego pieczywa i smalczyku „kusił” gości i uczestników Festiwalu, zachęcając do odwiedzin. Również nasz „konkursowy” ślimak bardzo się podobał. Była to praca wykonana przez podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy działającego przy MOPS w Bartoszycach, pod kierunkiem pani Ewy Kozłowskiej.

Kiermaszowi wyrobów rzemieślniczych, towarzyszyły występy zespołów muzycznych z miasteczek członkowskich Cittaslow, kiermasz żywności naturalnej i tradycyjnej oraz wiele konkursów i atrakcji.

W trakcie Festiwalu, tradycyjnie miała miejsce konferencja, w bieżącym roku zatytułowana„Cittaslow szansą przyszłych pokoleń”, w której uczestniczyli min. marszałek woj. warmińsko – mazurskiego Marek Brzezin, wojewoda naszego województwa Marian Podziewski, burmistrzowie miast Cittaslow, w tym również burmistrz Bartoszyc Piotr Petrykowski wraz z z-cą burmistrza Moniką Rejf, przedstawiciele władz i Komitetu Naukowego Międzynarodowego Stowarzyszenia Cittaslow.

Organizatorem festiwalu był samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, członek wspierający Międzynarodowego Stowarzyszenia Cittaslow.